СТРАТЕГИЈА НА BLACKJACK

Блек Џек дилер

За првиот дел од мојата серија “Како да играм Блек Џек”, сакам да ви дадам малку од мојата лична историја со играта и да разговарам за аурата што ја опкружува Блек Џек.

Блек Џек беше една од првите игри со кои се занимавав во казината во Лас Вегас. Јас на крајот се преселив во други игри, како што се зарове, рулет, Пај Гоу и други. Кога видов Блек Џек е едноставна игра за да се разбере и да игра, не се шегувам. Како дилер во Лас Вегас, беше многу лесно да ги следам сите раце на играчот, моите сопствени и облози.

Започнете да играте онлајн

Ми се допаѓа Блек Џек. Вие би можеле да играте за 1 $ за рака или 1.000 долари и сеуште е експлозијата за играње. Поминав илјадници часови во казината во Лас Вегас како играч кој ужива во Блек Џек. Кога почнав да се занимавам со Блек Џек, некои колеги дилери и јас ќе одам да играм по работа.

Бидејќи сите бевме нови дилери, работевме во центарот каде што ќе најдете казина како што се Фицџералдс, Подкова, Златен Ниџет, Четири Квинс, Плаза, Фремонт и други. Не можев да добијам доволно оваа забавна игра.

блек џек

Историја на блек џек

Јас нема да се потрудам во историјата многу, но можеби ќе бидете заинтересирани да знаете дека Блек Џек е сила во светот на коцкањето. Навистина беше Блек Џек што помогна да се подигнат тони коцкање книги, системи за коцкање и коцкарски тимови. До ден-денес, се уште има многу Блек Џек книги кои се напишани.

Блек Џек Игра Поставување

Блек Џек се игра на маса која може да седи повеќе играчи. Блек Џек може да се игра со еден, два, четири, шест или осум палуби. Сакате да играте со колку што е можно повеќе колони. Како што бројот на палуби се зголемува, вашата веројатност за победа се намалува.

Ако играте Блек Џек во реалниот свет, дилерот на Блек Џек се занимава со една и две палубински игри со рака. Уред наречен “чевли” се користи за секоја табела на Блек Џек, која користи повеќе од две палуби. Овие игри со блек џек кои користат еден и два колона имаат повисоки граници.

На пример, вообичаено е да се види табела од 2 или 5 американски долари, користејќи чевли и табела од 25 долари за блек џек кои се занимаваат со една или две палуби. Значи, долниот крај играч има тенденција да се добие вратило кога станува збор за најповолни услови.

Разлики во онлајн блек џек

Еден збор за онлајн Блек Џек. Тоа не е исто што и вашиот реален свет Блек Џек. Додека многу онлајн игри со блек џек ќе користат единечна палуба, тие ќе се мешаат по секоја рака. Зошто е ова прашање?

Постојат две причини зошто ова е важно што ми доаѓа на ум. Прво, ако добиете броење на Блек Џек картичка (зборува за подоцна), тоа е беспредметно да се направи во онлајн Блек Џек, бидејќи раката секогаш се меша. Второ, секогаш се решавате од палубата со сите карти во него.

Не велам дека онлајн Блек Џек е лош на било кој начин. Само сакав да ги истакнам малку разликите.

блек џек

Играње блек џек онлајн

Една од придобивките од онлајн блек џек, ако е легална каде што живеете, е дека секогаш можете да најдете игра со Блек Џек со вашите граници што ја користат единствена палуба.

Уште една голема корист е способноста да се игра и да се победи на Блек Џек додека се релаксирате во вашата пријатна средина. Ако онлајн коцкањето е легално каде што живеете, постојат многу одлични места за да се игра Блек Џек онлајн.

Океј, ајде да влеземе во вистинската игра на Блек Џек.

Играње блек џек

Целта на оваа игра е да се победи дилерот на Блек Џек. Прочитајте го тоа повторно молам. Толку многу необразовани играчи мислат дека предметот е да се добие 21 или колку што е можно поблиску до него. Кога ќе дилер Блек Џек, ќе се плати. Тоа е толку едноставно како тоа. Има повеќе од еден начин да се победи дилерот на Блек Џек.

Сите пари се платени дури и пари освен блек џек и осигурување. Ќе зборуваме за осигурување подоцна. Блекџек е кога првите две картички се состојат од Ace и картичка во вредност од 10 поени (10, Џек, кралицата или кралот).

Започнете да играте онлајн

Игра Блек Џек игра

Раката во Блек Џек започнува со дилерот на Блек Џек, кој се занимава со две карти на секој играч на масата – дилерот исто така добива две картички. Работата е направена во насока на стрелките на часовникот, почнувајќи од играчот на непосредната лева страна на дилерот на Блек Џек.

Првата картичка што ја добива дилерот на Блек Џек е прикажана на сите играчи. Повеќето играчи на Блек Џек претпоставуваат дека картичката што не е видена е десет или лична карта. Правејќи го ова, барем додека не разберете повеќе стратегија, ќе ви помогне да донесувате одлуки за вашата рака.

Во Блек Џек, секоја картичка вреди вредност што е отпечатена на неа. На пример, 8 лопати вреди осум поени. Лицето картички се во вредност од 10 поени, и Аце може да се користи како еден или 11-можете да изберете.

Значи, да речеме дека ти се решавале 9 клубови и крал на срцата. Ќе имаш 19. Кога ти е на ред да дејствуваш, ќе имаш неколку опции отворени за тебе. Ајде да зборуваме за опции за акција сега.

Блек Џек Акција

За секоја рака на Блек Џек играте, ќе имате пресврт во кој мора да имате некои одлуки. Понекогаш вашата одлука ќе биде лесна. Други пати ќе се измазнете. Еве листа на можни дејства.

Хит: да хит едноставно значи да се земе картичка. Можете да земете што повеќе картички колку што сакате додека не сте задоволни, или одите преку 21, што се нарекува разбивање. Секој пат кога ќе удриш, добиваш една картичка.

Стенд: Кога сте задоволни со вашата рака, сакате да застанете, што значи да се стави крај на вашиот ред.

Сплит: Ако првите две картички се исти, можете да ги поделите на две одделни раце. Еден пример би бил ако сте се занимавале со две осум. Кога ќе ја разделите раката, морате да додадете дополнителен влог кој е иста количина како и вашата почетна залог, затоа што сега играте две раце.

Значи, ако се обложувате 10 долари и добивате дваесетина и одлучиле да ги поделите, ќе ставиш уште 10 долари на масата. Некои казина ви дозволуваат да се поделите онолку пати колку што можете. Други казина те ограничуваат.

Еве важен белешка. Ако ги разделите Аце, некои казина нема да ви дозволат да ги репродуцирате како редовна рака. Наместо тоа, само ќе добиете уште една дополнителна картичка од секоја рака и тоа е тоа. Мислам дека ова правило е поретко денес, но сепак вреди да се распрашате дали треба да добиете два Aces и да сакате да се поделите.

Почетник Совет: Без оглед на тоа како примамливо тоа може да биде, никогаш не се подели десетици и лице картички. Имате 20, што е одлична рака. Задржи го.

Двоен надолу :

Се обложувам дека веќе го слушнавте терминот двојно надолу. Тоа е насекаде. Кога ќе се удвои, ќе ја удвоите облогата и ќе земете една финална картичка. Вие само може да се удвои ако не си направил хит уште. Трите картички ќе ви бидат последната рака.

Зошто? Удвојувањето надолу може да биде одличен начин за зголемување на вашиот профит. Повеќето луѓе се удвојуваат кога добиваат 11, затоа што имаат одлична шанса да завршат со 18 или повеќе.

Еве еден пример за тоа како функционира. Да речеме дека ќе се стави на залог од $ 25 се занимаваат со 8 и 3 и на услуга се покажува 7. Имате 11 и да одлучи имаш добар шут во победа. Наместо само да освоиш 25 долари, сега можеш да потрошиш уште 25 долари и да земеш последна карта.

Осигурување :

На кратко, никогаш не земајте осигурување. Кога дилерот има Ace up-и потенцијален Блек Џек-ќе бидете прашани дали сакате осигурување. Ако го направите, ќе треба да поставите нова залог на масата што е еднаква на 50% од вашата почетна облогот. Значи, да речеме дека твојата почетна облог беше 30 долари, ќе треба да извадиш уште 15 долари за да земеш осигурување.

Казиното има солидна предност над вас ако земете осигурување. Кога земате осигурување, постојат само два можни исходи.

Прво, дилерот може да има осигурување. Ако е така, ќе ги добиете сите пари назад. Од друга страна, дилерот нема блек џек. Кога тоа ќе се случи, ќе го изгубите осигурителното залог и сега мора да ја освоите раката само за да направите дел од вашата залог.

Преземањето на осигурување е само лош потег. Ако дилерот нема Blackjack, ќе ризикувате 100% од вашите пари за половина добивка. Тоа не е добар залог во мојата книга.

Дури и пари :

Треба да добиете Блек Џек и продавачот добива кец, исто така, може да земете дури и пари кога дилерот бара осигурување. Вашата рака ќе биде веднаш платена како победник. Ја губите бонусната плата за Блек Џек, но не добивате плата. Доколку дилерот, всушност, има блек џек, исто така, ќе изврши притисок, што значи дека не плаќате ништо.

Предавање :

Ова е опција која не е широко понудена, така што никогаш нема да ја видите. Доколку опцијата е достапна, може да се предаде која било рака, пред да земете хит, кога е на ред. Кога ќе се предаде, ќе се откажете од раката и ќе добиете 50% од вашите пари назад.

СОВЕТИ НА BLACKJACK

Блекџек совети и Блек Џек стратегија

Секако, знаете како да играат Блек Џек, но дали навистина знаете како да победите во Блек Џек? Повеќе Blackjack стратегија што ја знаете и користите, толку подобро вашите шанси за победа.

Еве една збирка на случајни совети за Блек Џек за оние кои сакаат да ја подобрат нивната игра на Блек Џек.

Блек Џек за управување со пари

Нема да ви дадам длабоко предавање за управувањето со парите тука, но постојат неколку едноставни клучни точки што треба да ги знаете.

Никогаш не треба да играте Блек Џек, освен ако имате на ум дека имате поставено паричен износ. Вашиот банкролс е износот на парите што сте ги изгубиле.

На пример, ако ви се случува да играте Блек Џек вечерва, можете да поставите парична помош од 200 долари.

Вашиот банкарски систем ви помага да го контролирате трошењето и тоа ви дава водич за обложување, што е втора точка.

Не се обложувајте повеќе од 5% од вашиот банкар од која било страна, освен ако раката вклучува удвојување или разделување. Сакате да си обезбедите доволно раце за да ги издржат подеми и падови на играта.

На пример, ако вашиот банкарски лимит е 200 долари, треба да се држиш за обложување на раце околу 10 долари.

Блек Џек е за тепање на Блек Џек Дилер

Оставете го дилерот! Вашата цел е да го победи дилерот и да не се приближи до 21 колку што е можно повеќе. Кога дилерот ќе прикаже 2,3,4,5 или 6, знаеш дека дилерот ќе направи хит.

Кога дилерот има 2-6 покажува, не биста! Дајте си шанса да победиш кога ќе имаш 12 или повеќе.

Секако, дилерот може да заврши со добра рака, но треба да си дадеш можност за победа.

Блек Џек картичка броење онлајн

Ако влезете во броењето на картичката, не пробајте го онлајн. Софтверот, најверојатно, се меша по секоја рака, па сметањето на картички не ти прави добро.

Бидејќи броењето на картичката функционира само кога станувате подлабоко во палубата (ите) или чевелот, тоа не функционира онлајн.

Не земајте Блек Џек осигурување

Преземањето на осигурување е бесмислен залог. Дилерот нема да има блек џек во најголем дел од времето.

Кога дилерот нема Blackjack, најдоброто што може да се надевате е 50% профит, што е страшно. Тоа е залог на морон, па затоа се држат настрана од него.

Дури и пари на блек џек

Ако се занимавате со блек џек и дилерот има кец со кец, можете да земете дури и пари.

Додека вие нема да добиете бонус пари за Блек Џек, веднаш ќе добивате платени пари. Ако не земате пари и дилерот има блек џек, притискате, што значи дека нема пари.

Не велам дека секогаш треба да земате пари, но тоа е опција што треба да ја запомните.

Блек Џек стратегија

Има многу повеќе совети за Блек Џек и идеи за стратегија таму. Погледнете околу оваа страница за повеќе информации.

Започнете да играте онлајн

StatCounter - бесплатен веб-тракер и контра